Bu sene Akdeniz ile Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri başlatacaklarını söyleyen Enerji Bakanı Berat Albayrak, “Denizde daha aktif iki ve üç boyutlu sismik çalışmalar yapacağız” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu yıl Akdeniz ve Karadeniz’de petrol ile doğalgaz arama faaliyetleriyle alakalı ehemmiyetli hamlelerde bulunacaklarını söyledi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Houston şehrinde tertip eden IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansı’na katılan Albayrak, “Birinci sismik arama gemimiz Barbaros Hayrettin’den sonra ikinci gemimizle Akdeniz ve Karadeniz sularında daha aktif iki ve üç boyutlu sismik çalışmalarla arama faaliyet sürecimizi başlatacağız” diye konuştu.

Dünyadaki petrol ve doğalgazın yüzde 60’ından fazlasının Türkiye’nin yakın etrafındaki bölgede bulunduğuna dikkat çeken Albayrak, “Dört bir tarafında bir hayli enerji kaynağı ve zenginlikler bulunan Türkiye’nin, bölgesindeki en istikrarlı ve kuvvetli ülke olmasının getirdiği mesuliyet ve enerji arz güvenliğinde oynadığı rolü itibarıyla, ülkemiz gelecek dönemde de kararlı ve yoğun çalışmaya devam edecek” diye konuştu.

Konferans dahilinde ülke yerine çok randımanlı müzakereler gerçekleştirdiklerini de anlatan Albayrak, “Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye alakası çok iştahlı. Bu gelecek dönemde ‘Büyük Türkiye’ hedefine erişme noktasında umut verici” dedi. Albayrak, konferans kapsamında yürüttüğü müzakerelere ait, şunları söyledi: “CERAWeek, her yıl gerçekleştirilen çok ehemmiyetli bir enerji konferansı. Dünyanın dört bir yanından katılımcıları oluyor. Bölgemizin enerji siyasetleri noktasında çok kritik mevzuları muhataplarımızla değerlendirdik. Yabancı anaparanın Türkiye’nin enerji alanındaki değişik yatırımların hayata geçirilmesi konusundaki katkılarına ait müzakereler yaptık.” diye konuştu.

CEVAP VER