YNK Peşmergelerinin, Mela Abdula köyü hududundaki petrol kuyularına el koyduğu bildirildi. O bölgede faaliyet gösteren IT One Petrol şirketinin Türkiye’ye petrol akışını sağlayan şirket olduğu belirtiliyor.

Mahalli kaynaklardan edinilen bilgiye göre bir gün evvel sabah saatlerinde YNK’ye bağlı Peşmergeler, Mela Abdula köyü hududundaki IT One Petrol şirketinin bulunduğu petrol kuyularına el koydu.
Kaynaklar, YNK Peşmergelerinin, Bakur Neft Şirketi’ne de aynı şekilde el koyduğunu ancak geri çekildiklerini belirtiyor.

Kerkük Asayiş Komutanı Ferhad Fazıl, YNK’nin bu hareketlilğinden haberdar olduklarını ve YNK’nin neyi amaçladığı yaptığı ile ilgili bilgi sahibi olduklarını belirtti. Ferhad Fazıl, Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümeti’nin bu konuyu çözmeye çalıştığını belirterek ”Kerkük halkı bugün YNK Peşmergelerinin birkaç yeri kontrol ettiğinden haberdar” diye konuştu. Diğer taraftan isiminin izah etmesini istemeyen Kerkük’te bulunan bir Peşmerge komutanı, YNK Kerkük Sorumlusu Aso Elmanî komutanlığında Peşmergelerin mevzubahis petrol kuyularına el koyduğunu söyledi.

CEVAP VER